The 5KP10CE3/TR13 is a bidirectional Zener diode with a minimum breakdown voltage of 11.1V and a maximum operating temperature of 175°C. It is designed for through hole mounting and has a peak pulse current of 266A and a peak pulse power of 5kW. This device is RoHS compliant and available in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microsemi 5KP10CE3/TR13 technical specifications.
| Package/Case | P |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 11.1V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 15uA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 266A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 10V |