Microsemi 5KP14AE3/TR13 technical specifications.
| Package/Case | P |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 15.6V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 10uA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 216A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 14V |