The 5KP30AE3/TR13 is a unidirectional Zener diode with a minimum breakdown voltage of 33.3V and a maximum operating temperature of 175°C. It features a peak pulse current of 103A and a peak pulse power of 5kW. This diode is suitable for use in high-temperature applications and is available in a through-hole package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microsemi 5KP30AE3/TR13 technical specifications.
| Package/Case | P |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 33.3V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 10uA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Peak Pulse Current | 103A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 30V |