The 5KP45AE3/TR13 is a unidirectional Zener diode with a minimum breakdown voltage of 50V and a maximum operating temperature of 175°C. It is available in a through-hole package and is RoHS compliant. The diode has a maximum reverse leakage current of 10uA and a peak pulse power of 5kW. It is designed to withstand a peak pulse current of 68.8A and has a reverse standoff voltage of 45V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microsemi 5KP45AE3/TR13 technical specifications.
| Package/Case | P |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 50V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 10uA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Peak Pulse Current | 68.8A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 45V |