The 5KP6.5CE3/TR13 is a bidirectional Zener diode with a minimum breakdown voltage of 7.22V and a maximum reverse leakage current of 2mA. It is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature range of -55°C to 175°C. This device is not a power line protector and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microsemi 5KP6.5CE3/TR13 technical specifications.
| Package/Case | P |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 7.22V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 2mA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Peak Pulse Current | 407A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 6.5V |