The 5KP64CE3/TR13 is a bidirectional Zener diode with a minimum breakdown voltage of 71.1V and a maximum reverse leakage current of 10uA. It has a peak pulse current of 43.9A and a peak pulse power of 5kW. This diode is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microsemi 5KP64CE3/TR13 technical specifications.
| Package/Case | P |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 71.1V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 10uA |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Peak Pulse Current | 43.9A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 64V |