Microsemi 5KP8.5CE3/TR13 technical specifications.
| Direction | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 9.44V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 50uA |
| Mount | Through Hole |
| Peak Pulse Current | 314A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Reverse Standoff Voltage | 8.5V |