The MLCE13AE3 is a unidirectional silicon transient voltage suppressor diode with a maximum reverse voltage of 13V and a minimum breakdown voltage of 14.4V. It has a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 1500mW and a maximum clamping voltage of 21.5V. The diode is available in a 2-pin axial package with a maximum power dissipation of 5W.