The Microsemi MPLAD15KP10CAE3 is a single-element, bidirectional transient voltage suppressor diode with a nominal breakdown voltage of 11.7V and maximum breakdown voltage of 12.3V. It can handle a maximum power dissipation of 2.5W and has a maximum reverse voltage of 10V. The diode is made of silicon and has a clamping voltage of 17V. It is available in a 1-pin R-PSSO-G1 package.