The MPLAD15KP14CAE3 is a single bidirectional transient voltage suppressor diode with a maximum reverse voltage of 14V and a minimum breakdown voltage of 15.6V. It has a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 15000W and a maximum clamping voltage of 23.2V. The diode is made of silicon and has a maximum power dissipation of 2.5W. It is packaged in a R-PSSO-G1 package type.