The MPLAD15KP150AE3 is a unidirectional silicon transient voltage suppressor diode with a maximum reverse voltage of 150V and a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 15kW. It has a clamping voltage of 243V and a breakdown voltage of 176V. The diode is packaged in a 1-pin single terminal position and has a maximum power dissipation of 2.5W. It is suitable for use in applications requiring transient voltage suppression.