The MPLAD15KP150CAE3 is a single-element transient voltage suppressor diode with a maximum reverse voltage of 150V and a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 15kW. It features a bidirectional polarity and is made from silicon. The diode is packaged in a R-PSSO-G1 package type and has a maximum power dissipation of 2.5W. It is designed to operate over a range of temperatures and is suitable for use in a variety of applications.