The MPLAD15KP15CAE3 is a single bidirectional transient voltage suppressor diode from Microsemi, featuring a silicon diode element with a maximum reverse voltage of 15V and a maximum power dissipation of 2.5W. It has a nominal breakdown voltage of 17.6V and a maximum clamping voltage of 24.4V. The diode is available in a R-PSSO-G1 package type, suitable for surface mount applications.