The Microsemi MPLAD15KP16AE3 is a unidirectional transient voltage suppressor diode with a maximum reverse voltage of 16V and a minimum breakdown voltage of 17.8V. It has a maximum breakdown voltage of 19.7V and a maximum power dissipation of 2.5W. The diode is made of silicon and is available in a R-PSSO-G1 package type. It is suitable for use in applications where transient voltage suppression is required.