The MPLAD15KP22CAE3 is a single-element, bidirectional transient voltage suppressor diode with a maximum reverse voltage of 22V and a minimum breakdown voltage of 24.4V. It features a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 15000W and a maximum clamping voltage of 35.5V. The diode is constructed from silicon and has a maximum power dissipation of 2.5W. It is packaged in a R-PSSO-G1 package type.