The MPLAD15KP24CA is a single-element, bidirectional transient voltage suppressor diode with a maximum reverse voltage of 24V and a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 15000W. It has a maximum clamping voltage of 38.9V and a nominal breakdown voltage of 28.1V. The diode is constructed with silicon material and has a maximum power dissipation of 2.5W. It is available in a 1-pin package type R-PSSO-G1.