The MPLAD15KP78CAE3 is a single bidirectional transient voltage suppressor diode with a maximum reverse voltage of 78V and a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 15000W. It has a maximum power dissipation of 2.5W and is constructed with silicon material. The diode is packaged in a PSSO-8 package type and is suitable for use in a variety of applications. The operating temperature range is not specified in the provided data.