The MSD100-16 is a 100A bridge rectifier with a maximum repetitive reverse voltage of 1.6kV and a maximum operating temperature of 150°C. It is designed for chassis mount applications and features a maximum reverse current of 300uA. The device is packaged in a bulk quantity of 10 units and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Microsemi MSD100-16 technical specifications.
| Package/Case | M |
| Forward Current | 100A |
| Height | 30mm |
| Length | 94mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1.6kV |
| Max Reverse Current | 300uA |
| Max Surge Current | 920A |
| Mount | Chassis Mount, Screw |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Voltage (DC) | 1.7kV |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 54mm |