The MXLCE24AE3 is a unidirectional silicon transient voltage suppressor diode with a maximum reverse voltage of 24V and a minimum breakdown voltage of 26.7V. It has a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 1500W and a maximum power dissipation of 1.52W. The diode is packaged in a 2-pin axial package type O-PALF-W2 and is suitable for use in a variety of applications where transient voltage suppression is required.