Microsemi SMBJ75CAE3/TR13 technical specifications.
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 83.3V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 4.9A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 75V |