
Mitsubishi FX3G Series Logic Module Without Display, 24 x Input, 16 x Output, 12 24 V dc Supply Voltage
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mitsubishi FX3G-40MR-DS datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Depth | 86mm |
| Length | 130mm |
| Manufacturer Series | FX3G Series |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Inputs | 24 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Output Current | 8A |
| Output Type | RELAY |
| Ratings | IP10 |
| Series | FX3G |
| Width | 90mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mitsubishi FX3G-40MR-DS to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
