
3-circuit, 1-row, male, vertical board connector with solder termination. Features brass contacts with tin plating, a 3mm pitch, and a 5A current rating. This UL94 V-0 flammability rated component operates from -40°C to 105°C and has a 600V voltage rating. Housing is black, low halogen, and lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Molex 43650-0315 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 0315 |
| Color | Black |
| Contact Material | Brass, Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 5A |
| Depth | 4.57mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Glow Wire Compliant | Compliant |
| Halogen Free | Low Halogen |
| Height | 9.9mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 12.65mm |
| Max Current Rating | 5A |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250.25kV |
| Mount | Through Hole, Board |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Vertical |
| Package Quantity | 2550 |
| Packaging | Tray |
| Pitch | 3mm |
| Plating | Tin |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 43650 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 600V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Molex 43650-0315 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Molex 43650-0315
Hardware manual for the TMCM-3212, a 3-axis stepper motor controller/driver (3A RMS/48V) featuring CAN, RS485, and USB interfaces with advanced motion control technologies.
