The MC12034AP is an 8-pin DIP prescaler IC from Motorola, operating within an industrial temperature range of -40 to 85 degrees Celsius. It has a nominal supply voltage of 5V, with a maximum supply voltage of 5.5V and a minimum supply voltage of 4.5V. The device has a maximum power supply current of 12mA and a maximum frequency of 2GHz. It is packaged in a DIP8 package with a width of 7.62mm and a length of 9.78mm.