The MC78L12ACD is an 8-pin dual linear voltage regulator from Motorola with a maximum input voltage of 27V and a minimum input voltage of 14.5V. It has a nominal output voltage of 12V and a maximum output current of 0.1A. The device is packaged in a R-PDSO-G8 package with dimensions of 3.9mm width and 4.9mm length. It operates within a temperature range of 0°C to 125°C.