The MC78L12CP is a 3-terminal linear voltage regulator from Motorola with a maximum input voltage of 27V and minimum input voltage of 14.5V. It has a nominal output voltage of 12V and a maximum output current of 0.1A. The device is packaged in a TO-92 package and operates over a temperature range of 0 to 125C.