The MC78M24CT is a 3-terminal linear voltage regulator with a fixed output voltage of 24V. It can supply up to 0.5A of current and has a maximum input voltage of 38V. The device operates within a temperature range of -40C to 125C and has a voltage tolerance of 5%. The MC78M24CT is packaged in a TO-220 SIP3 package type.