The MC78M24CTD is a 3-terminal regulator with a fixed output voltage of 24V and a maximum output current of 0.5A. It has a maximum operating temperature of 125°C and can withstand an input voltage of up to 40V. The device has a maximum line regulation of 0.05% and a maximum load regulation of 0.48%. The MC78M24CTD is suitable for use in a variety of applications, including power management and voltage regulation.