The MC78PC33NTR is a 3.3V linear voltage regulator with a maximum output current of 80mA. It has a fixed output voltage of 3.3V and a dropout voltage of 0.2V. The device is packaged in a SOT-23 package and has an operating temperature range of -40°C to 150°C. It is suitable for use in a variety of applications, including power management and voltage regulation.