The MC79M12CT is a 3-terminal linear voltage regulator with a nominal output voltage of 12V and a maximum output current of 0.5A. It has a maximum voltage tolerance of 4% and a dropout voltage of 1.1V. The device is rated for operation up to 125°C and is packaged in a TO-220 SIP3 package.