
The BU-60PR2 is a single-contact cable mount probe with a current rating of 10A. It features a steel body with a natural and red color, and a steel contact with nickel plating. The probe is non-insulated and has a length of 50mm. It is packaged in bulk and terminated with a crimp connection.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mueller Electric BU-60PR2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Steel |
| Color | Natural, Red |
| Contact Material | Steel |
| Contact Plating | Nickel |
| Current Rating | 10A |
| Insulation | Non-Insulated |
| Length | 50mm |
| Material | Steel |
| Max Current Rating | 10A |
| Mount | Cable |
| Number of Contacts | 1 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Plating | Nickel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | BU |
| Termination | Crimp |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mueller Electric BU-60PR2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.