
The BU-63-0 is a cable mount probe with a current rating of 10A. It features a steel body with a black color and a nickel-plated steel contact. The probe is insulated with PVC material and has a straight orientation. It is designed for crimp termination and has an inside diameter of 4.76mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mueller Electric BU-63-0 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Steel |
| Color | Black |
| Contact Material | Steel |
| Contact Plating | Nickel |
| Current Rating | 10A |
| Inside Diameter | 4.76mm |
| Insulation | Insulated |
| Insulation Material | PVC |
| Material | Steel |
| Max Current Rating | 10A |
| Mount | Cable |
| Number of Contacts | 1 |
| Orientation | Straight |
| Plating | Nickel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | BU |
| Termination | Crimp |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mueller Electric BU-63-0 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
