
This 10A copper wire features a copper body and contact with nickel plating, and is insulated with PVC material. It has a straight orientation and a crimp termination. The wire has a maximum current rating of 10A and an inside diameter of 4.76mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mueller Electric BU-63C-2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Material | Copper |
| Color | Red |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Nickel |
| Current Rating | 10A |
| Inside Diameter | 4.76mm |
| Insulation | Insulated |
| Insulation Material | PVC |
| Material | Copper |
| Max Current Rating | 10A |
| Mount | Cable |
| Number of Contacts | 1 |
| Orientation | Straight |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | BU |
| Termination | Crimp |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Mueller Electric BU-63C-2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.