Cat 3 Cellular Module 700MHz/850MHz/1700MHz/1900MHz M2M Medical
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Frequency Band | 700/850/1700/1900MHz |
| SIM Card | Yes |
| Generations and Technologies | Cat 3 |
| Antenna Connector Type | SMA |
| SMS Supported | Yes |
| Voice Supported | No |
| Solutions | M2M |
| Interface | RS-232/USB |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |