CAT 4/LTE Cellular Module 700MHz/900MHz/1800MHz/2100MHz/2600MHz M2M Medical
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Frequency Band | 700/900/1800/2100/2600MHz |
| SIM Card | Yes |
| Generations and Technologies | CAT 4/LTE |
| Antenna Connector Type | SMA |
| SMS Supported | Yes |
| Voice Supported | No |
| Packet Data Rate | 150Kbps |
| Solutions | M2M |
| Interface | USB |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |