
The 1.5KE82CA is a bidirectional transient voltage suppressor with a maximum breakdown voltage of 8.61V and a minimum breakdown voltage of 7.79V. It has a maximum power dissipation of 5W and a peak pulse current of 124A. The device is packaged in a DO-201 case and is available in cut tape packaging. The 1.5KE82CA is suitable for reverse mounting and has a reverse standoff voltage of 7.02V. The device is manufactured by Multicomp and is classified under the category of general discrete semiconductors.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp 1.5KE82CA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-201 |
| Max Breakdown Voltage | 8.61V |
| Min Breakdown Voltage | 7.79V |
| Max Power Dissipation | 5W |
| Mount | Reverse |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Pulse Current | 124A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Bidirectional |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reverse Standoff Voltage | 7.02V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp 1.5KE82CA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
