
The 2N3772 is a TO-3 packaged NPN transistor with a collector-emitter breakdown voltage of 60V and a maximum power dissipation of 150W. It operates within a temperature range of -55°C to 200°C. This transistor is not SVHC compliant. It has a transition frequency of 200kHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp 2N3772 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-3 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 60V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 60V |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Max Power Dissipation | 150W |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 150W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Transition Frequency | 200kHz |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp 2N3772 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
