
The 2N4401 is a TO-92 packaged NPN transistor with a collector-emitter breakdown voltage of 40V and a maximum power dissipation of 625mW. It operates over a temperature range of -55°C to 150°C. The transistor is not RoHS compliant, but its SVHC compliance status is unknown.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp 2N4401 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-92 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 40V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 625mW |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 625mW |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | No |
| Transition Frequency | 250MHz |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp 2N4401 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
