
BIPOLAR TRANSISTOR, NPN, 80V, TO-3; Transistor Polarity:NPN; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:80V; Transition Frequency ft:4MHz; Power Dissipation Pd:200W; DC Collector Current:25A; DC Current Gain hFE:100; No. of Pins:2; MSL:- ;RoHS Compliant: Yes
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp 2N5886 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-3 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 80V |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 200W |
| Polarity | NPN |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Transition Frequency | 4MHz |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp 2N5886 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
