
The 2N6058 is a TO-3 packaged NPN transistor with a collector-emitter breakdown voltage of 80V and a maximum power dissipation of 150W. It operates within a temperature range of -55°C to 200°C. This transistor features a transition frequency of 4MHz and is not SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp 2N6058 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-3 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 80V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 80V |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Max Power Dissipation | 150W |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 150W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Transition Frequency | 4MHz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp 2N6058 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
