
The ABS1 diode from Multicomp is a general purpose device with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a maximum repetitive reverse voltage rating of 100V and can handle a forward current of 1A. The diode is packaged in a surface mount package and is available on cut tape. It is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp ABS1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Forward Current | 1A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100V |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp ABS1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.