Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp AM158 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Forward Current | 1.5A |
| Lead Pitch | 5.6mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 30A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 1.5A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800V |
| Mount | Through Hole |
| Output Current | 1.5A |
| Outside Diameter | 9.1mm |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp AM158 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.