
The BC109B is a TO-18 packaged NPN transistor with a collector-emitter breakdown voltage of 20V and a minimum current gain of 200. It can handle a maximum collector current of 100mA and a maximum power dissipation of 600mW. The transistor operates within a temperature range of -65°C to 200°C. It is RoHS compliant but not SVHC compliant. The BC109B has a transition frequency of 150MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp BC109B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-18 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 20V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 250mV |
| hFE Min | 200 |
| Max Collector Current | 100mA |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 600mW |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 600mW |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Transition Frequency | 150MHz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp BC109B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
