Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp BC109C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-18 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 20V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 250mV |
| hFE Min | 420 |
| Max Collector Current | 100mA |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 600mW |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 600mW |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Transition Frequency | 150MHz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp BC109C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
