
The BC817-25 is a 45V NPN transistor packaged in a SOT-23 case, suitable for operation up to 150°C. It can handle a maximum power dissipation of 300mW. This transistor is RoHS compliant but not SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp BC817-25 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOT-23 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 45V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 45V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Polarity | NPN |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Transition Frequency | 170MHz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp BC817-25 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
