
The BD249C is a TO-247 packaged NPN transistor with a collector-emitter breakdown voltage of 100V and a maximum collector current of 25A. It has a high current gain of 25 and can operate at temperatures ranging from -65°C to 150°C. The transistor is packaged in a rail or tube format and is not compliant with Reach SVHC regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp BD249C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-247 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 100V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 1.8V |
| hFE Min | 25 |
| Max Collector Current | 25A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 125W |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 125W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp BD249C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
