
The BD681 is a NPN transistor with a collector emitter breakdown voltage of 100V and a maximum power dissipation of 40W. It is packaged in a TO-225AA case and has a maximum operating temperature range of -55°C to 150°C. The transistor is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp BD681 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-225AA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 100V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 100V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 40W |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 40W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp BD681 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
