
The BU806 is a TO-220 packaged NPN transistor with a collector-emitter breakdown voltage of 150V and a maximum collector current of 8A. It has a high current gain of 375 and a maximum power dissipation of 60W. The transistor operates over a temperature range of -65°C to 150°C. It is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp BU806 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | TO-220 |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 150V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 1.5V |
| hFE Min | 375 |
| Max Collector Current | 8A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 60W |
| Polarity | NPN |
| Power Dissipation | 60W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp BU806 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.