
The CM1504 diode from Multicomp features a maximum forward surge current of 300A and a maximum repetitive reverse voltage of 400V. It can handle a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. The diode is designed for reverse mount applications and has a width of 28.7mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp CM1504 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Forward Current | 15A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 300A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 15A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400V |
| Mount | Reverse |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Width | 28.7mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp CM1504 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
