
The CM3502 is a general purpose diode with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It can handle a maximum forward surge current of 400A and a maximum output current of 35A. The diode is rated for a maximum repetitive reverse voltage of 200V. It is available in a 200-pin package and is not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp CM3502 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 200 |
| Forward Current | 35A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 400A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 35A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200V |
| Mount | Reverse |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Width | 28.7mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp CM3502 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
