
The CM40010 diode from Multicomp features a maximum forward surge current of 500A and a maximum repetitive reverse voltage of 1kV. It operates within a temperature range of -55°C to 150°C and can handle a maximum forward current of 40A. The diode is mounted in reverse and is not SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Multicomp CM40010 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Forward Current | 40A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 500A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 40A |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1kV |
| Mount | Reverse |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Width | 28.7mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Multicomp CM40010 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
